Vishay/Dale RN60C2151FRE6
RN60C2151FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2151FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2151FRE6.pdf
Availability of RN60C2151FRE6
QUANTITY
RN60C2151FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2151FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2151FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2151FRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2151FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2151FRE6 Details Description
Related parts for RN60C2151FRE6
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
LED IND 2X3MM QUAD RA RED DIFF datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 47K OHM 7SIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf