Vishay/Dale RN60C2151FRE6
RN60C2151FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2151FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2151FRE6.pdf
Availability of RN60C2151FRE6
QUANTITY
RN60C2151FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2151FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2151FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2151FRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2151FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2151FRE6 Details Description
Related parts for RN60C2151FRE6
PC BOARD CEM-1 COPP-1SIDE 4.5X17 datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf