Vishay/Dale RN60C2263DBSL
RN60C2263DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2263DBSL
Brief Description
RES 226K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2263DBSL.pdf
Availability of RN60C2263DBSL
QUANTITY
RN60C2263DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2263DBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2263DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2263DBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2263DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2263DBSL Details Description
Related parts for RN60C2263DBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
BRIDGE DIODE 50A 50V BR-W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC SOLENOID TUBULAR PULL datasheet.pdf
10UF 63V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf
330UF 50V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf