Vishay/Dale RN60C2370BRE6
RN60C2370BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2370BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2370BRE6.pdf
Availability of RN60C2370BRE6
QUANTITY
RN60C2370BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2370BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2370BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2370BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2370BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2370BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2370BRE6
RES SMD 453 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP 120V datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL NK datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D, Dual Link 25 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
VERTICAL CABLE MANAGER 12" WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf