Vishay/Dale RN60C2373FBSL
RN60C2373FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2373FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2373FBSL.pdf
Availability of RN60C2373FBSL
QUANTITY
RN60C2373FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2373FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2373FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2373FBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2373FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2373FBSL Details Description
Related parts for RN60C2373FBSL
CAP FILM 0.22UF 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
IC 9BIT DUAL LATCH TXRX 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6UDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3A 58 MOHM SMD datasheet.pdf