Vishay/Dale RN60C23R2FRE6
RN60C23R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C23R2FRE6
Brief Description
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C23R2FRE6.pdf
Availability of RN60C23R2FRE6
QUANTITY
RN60C23R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C23R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C23R2FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C23R2FRE6
Related LinksRN60C2, RN60C23R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C23R2FRE6 Details Description
Related parts for RN60C23R2FRE6
IC LATCH OCTAL HS 3STATE 20SOP datasheet.pdf
IC PHASE LOCK LOOP W/VCO 16-DIP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SINGLE PHASE 100V SURGE ABSORBER datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
4P UMNL PIN HDR ASS POL VO BLU datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.15A datasheet.pdf