Vishay/Dale RN60C2432BBSL
RN60C2432BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2432BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2432BBSL.pdf
Availability of RN60C2432BBSL
QUANTITY
RN60C2432BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2432BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2432BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2432BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2432BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2432BBSL Details Description
Related parts for RN60C2432BBSL
FIXED IND 47NH 205MA 590 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf