Vishay/Dale RN60C2492FRE6
RN60C2492FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2492FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2492FRE6.pdf
Availability of RN60C2492FRE6
QUANTITY
RN60C2492FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2492FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2492FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2492FRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2492FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2492FRE6 Details Description
Related parts for RN60C2492FRE6
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 33MHZ 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 9 ASY GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf