Vishay/Dale RN60C2502BRE6
RN60C2502BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2502BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2502BRE6.pdf
Availability of RN60C2502BRE6
QUANTITY
RN60C2502BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2502BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2502BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2502BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2502BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2502BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2502BRE6
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
IC TXRX 5V/3V RS232 28-SSOP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 1-2MN 28-TSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
MICRO 9 F PC R/A JACKP A174 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf