Vishay/Dale RN60C2502BRE6
RN60C2502BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2502BRE6
Brief Description
RES 25K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2502BRE6.pdf
Availability of RN60C2502BRE6
QUANTITY
RN60C2502BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2502BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2502BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2502BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2502BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2502BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2502BRE6
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 680MA 300 MOHM datasheet.pdf
TOOL TERMINATION W/HEAD SET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 40UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf