Vishay/Dale RN60C2521DB14
RN60C2521DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2521DB14
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2521DB14.pdf
Availability of RN60C2521DB14
QUANTITY
RN60C2521DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2521DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2521DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2521DB14
Related LinksRN60C2, RN60C2521DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2521DB14 Details Description
Related parts for RN60C2521DB14
IC SUPERVISOR MPU 2.63V WD 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS 88SCSP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H datasheet.pdf