Vishay/Dale RN60C2582BRSL
RN60C2582BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2582BRSL
Brief Description
RES 25.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2582BRSL.pdf
Availability of RN60C2582BRSL
QUANTITY
RN60C2582BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2582BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2582BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2582BRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2582BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2582BRSL Details Description
Related parts for RN60C2582BRSL
IC REG BUCK ADJ 1A 24SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 1.2A SOT-23 datasheet.pdf