Vishay/Dale RN60C2650FB14
RN60C2650FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2650FB14
Brief Description
RES 265 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2650FB14.pdf
Availability of RN60C2650FB14
QUANTITY
RN60C2650FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2650FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2650FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)265
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2650FB14
Related LinksRN60C2, RN60C2650FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2650FB14 Details Description
Related parts for RN60C2650FB14
IC VREF SERIES 2.048V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V LOW SOT-23B datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
TERMINAL STRAP - 69.5" LENGTH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 1.25V SOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.2A 216 MOHM SMD datasheet.pdf