Vishay/Dale RN60C2670BBSL
RN60C2670BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2670BBSL
Brief Description
RES 267 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2670BBSL.pdf
Availability of RN60C2670BBSL
QUANTITY
RN60C2670BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2670BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2670BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2670BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2670BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2670BBSL Details Description
Related parts for RN60C2670BBSL
RES SMD 4.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DUAL LOK ADH 1/2"X50YD 2REEL BLK datasheet.pdf
MODULE SKT MPLAB PM3 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HOUSING MALE 11POS .100 datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf