Vishay/Dale RN60C2800BBSL
RN60C2800BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2800BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2800BBSL.pdf
Availability of RN60C2800BBSL
QUANTITY
RN60C2800BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2800BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2800BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2800BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2800BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2800BBSL Details Description
Related parts for RN60C2800BBSL
IC HALL EFF SENSOR BI-DIR TO92-3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf
IC TONE DECODER PLL DIP-8 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN IDC 22POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf