Vishay/Dale RN60C2801BRE6
RN60C2801BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2801BRE6
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2801BRE6.pdf
Availability of RN60C2801BRE6
QUANTITY
RN60C2801BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2801BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2801BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2801BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2801BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2801BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2801BRE6
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 20POS datasheet.pdf
LABEL S LAM LS3E .5X.75" 250/RL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TSC75-6 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A TNCM datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
KJL SERIES I datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf