Vishay/Dale RN60C2872BB14
RN60C2872BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2872BB14
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2872BB14.pdf
Availability of RN60C2872BB14
QUANTITY
RN60C2872BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2872BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2872BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2872BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2872BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2872BB14 Details Description
Related parts for RN60C2872BB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 850 LM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V CH 0603 datasheet.pdf