Vishay/Dale RN60C2911BB14
RN60C2911BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2911BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2911BB14.pdf
Availability of RN60C2911BB14
QUANTITY
RN60C2911BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2911BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2911BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2911BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2911BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2911BB14 Details Description
Related parts for RN60C2911BB14
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP DL FUSE 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
NEMA 3 PANEL ADAPTER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE E 3.5UH N27 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf