Vishay/Dale RN60C2911BB14
RN60C2911BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2911BB14
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2911BB14.pdf
Availability of RN60C2911BB14
QUANTITY
RN60C2911BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2911BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2911BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2911BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2911BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2911BB14 Details Description
Related parts for RN60C2911BB14
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.2A 6SMD GW datasheet.pdf
CONN RING UNINS 22-26AWG #2 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YEL SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.32A 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
VARISTOR 25V 30A 0805 datasheet.pdf