Vishay/Dale RN60C2911BRE6
RN60C2911BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2911BRE6
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2911BRE6.pdf
Availability of RN60C2911BRE6
QUANTITY
RN60C2911BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2911BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2911BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2911BRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2911BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2911BRE6 Details Description
Related parts for RN60C2911BRE6
CONN RECEPT 24POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES TEMP SENS 220 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf