Vishay/Dale RN60C2911DRE6
RN60C2911DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2911DRE6
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2911DRE6.pdf
Availability of RN60C2911DRE6
QUANTITY
RN60C2911DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2911DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C2911DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2911DRE6
Related LinksRN60C2, RN60C2911DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2911DRE6 Details Description
Related parts for RN60C2911DRE6
RES 68 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 60V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
OSC XO 150.025MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf