Vishay/Dale RN60C2943FRSL
RN60C2943FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2943FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2943FRSL.pdf
Availability of RN60C2943FRSL
QUANTITY
RN60C2943FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2943FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2943FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2943FRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2943FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2943FRSL Details Description
Related parts for RN60C2943FRSL
FILTER SAW 1.96GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID LETTER B datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.7A 8TSSOP datasheet.pdf
IC USB MOBL TX3 20WLCSP datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST/CMOS 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf