Vishay/Dale RN60C3000FRE6
RN60C3000FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3000FRE6
Brief Description
RES 300 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3000FRE6.pdf
Availability of RN60C3000FRE6
QUANTITY
RN60C3000FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3000FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C3000FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3000FRE6
Related LinksRN60C3, RN60C3000FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3000FRE6 Details Description
Related parts for RN60C3000FRE6
RES 232 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.3A 8WDFN datasheet.pdf
EXPANSION SECTION 10MM DATABOSS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN FEMALE 6' 3POS datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1304 LED datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf