Vishay/Dale RN60C3004FB14
RN60C3004FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3004FB14
Brief Description
RES 3M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3004FB14.pdf
Availability of RN60C3004FB14
QUANTITY
RN60C3004FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3004FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3004FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3004FB14
Related LinksRN60C3, RN60C3004FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3004FB14 Details Description
Related parts for RN60C3004FB14
LINE FILTER 69MH .6A N SERIES datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/40W PLASTIC LOG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf