Vishay/Dale RN60C3010BBSL
RN60C3010BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3010BBSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3010BBSL.pdf
Availability of RN60C3010BBSL
QUANTITY
RN60C3010BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3010BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3010BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3010BBSL
Related LinksRN60C3, RN60C3010BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3010BBSL Details Description
Related parts for RN60C3010BBSL
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RELAY REED DPDT 250MA 12V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 85OHMS RADIAL LEAD datasheet.pdf
SENSR PRESSUR 1-5V 0-14.6PSI NPN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED IND 14MM RED 24V 20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf