Vishay/Dale RN60C3013BB14
RN60C3013BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3013BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3013BB14.pdf
Availability of RN60C3013BB14
QUANTITY
RN60C3013BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3013BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3013BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3013BB14
Related LinksRN60C3, RN60C3013BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3013BB14 Details Description
Related parts for RN60C3013BB14
RES SMD 26.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HI/LO SIDE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46VC SOT23 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 5000V GRN 1000' datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 23.11MM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf