Vishay/Dale RN60C30R0FB14
RN60C30R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C30R0FB14
Brief Description
RES 30 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C30R0FB14.pdf
Availability of RN60C30R0FB14
QUANTITY
RN60C30R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C30R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C30R0FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C30R0FB14
Related LinksRN60C3, RN60C30R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C30R0FB14 Details Description
Related parts for RN60C30R0FB14
POT 5K OHM 2W CARBON LOGARITHMIC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf