Vishay/Dale RN60C3162BBSL
RN60C3162BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3162BBSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3162BBSL.pdf
Availability of RN60C3162BBSL
QUANTITY
RN60C3162BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3162BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3162BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3162BBSL
Related LinksRN60C3, RN60C3162BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3162BBSL Details Description
Related parts for RN60C3162BBSL
TVS DIODE 94VWM 152VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 1A SYNC 10MLP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MED FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
86750 SERIES CUSTOM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf