Vishay/Dale RN60C3240DB14
RN60C3240DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3240DB14
Brief Description
RES 324 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3240DB14.pdf
Availability of RN60C3240DB14
QUANTITY
RN60C3240DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3240DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3240DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3240DB14
Related LinksRN60C3, RN60C3240DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3240DB14 Details Description
Related parts for RN60C3240DB14
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf