Vishay/Dale RN60C3360BB14
RN60C3360BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3360BB14
Brief Description
RES 336 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3360BB14.pdf
Availability of RN60C3360BB14
QUANTITY
RN60C3360BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3360BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3360BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)336
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)