Vishay/Dale RN60C3483FR36
RN60C3483FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3483FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3483FR36.pdf
Availability of RN60C3483FR36
QUANTITY
RN60C3483FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3483FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C3483FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3483FR36
Related LinksRN60C3, RN60C3483FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3483FR36 Details Description
Related parts for RN60C3483FR36
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 2.36"W datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA5050 datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 50A 690V datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 250MA 720 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf