Vishay/Dale RN60C35R7FB14
RN60C35R7FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C35R7FB14
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C35R7FB14.pdf
Availability of RN60C35R7FB14
QUANTITY
RN60C35R7FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C35R7FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C35R7FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)