Vishay/Dale RN60C3650FRSL
RN60C3650FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3650FRSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3650FRSL.pdf
Availability of RN60C3650FRSL
QUANTITY
RN60C3650FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3650FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3650FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3650FRSL
Related LinksRN60C3, RN60C3650FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3650FRSL Details Description
Related parts for RN60C3650FRSL
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC S ULF datasheet.pdf
SL 7.62HP/02/180F 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf