Vishay/Dale RN60C3651BBSL
RN60C3651BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3651BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3651BBSL.pdf
Availability of RN60C3651BBSL
QUANTITY
RN60C3651BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3651BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3651BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3651BBSL
Related LinksRN60C3, RN60C3651BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3651BBSL Details Description
Related parts for RN60C3651BBSL
BATTERY PACK NIMH 7.2V 3700 MAH datasheet.pdf