Vishay/Dale RN60C3652DBSL
RN60C3652DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3652DBSL
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3652DBSL.pdf
Availability of RN60C3652DBSL
QUANTITY
RN60C3652DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3652DBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3652DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3652DBSL
Related LinksRN60C3, RN60C3652DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3652DBSL Details Description
Related parts for RN60C3652DBSL
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 275MSPS SGL 68-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC POE CTRLR 13W/30W 64QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W datasheet.pdf