Vishay/Dale RN60C3653FBSL
RN60C3653FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3653FBSL
Brief Description
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3653FBSL.pdf
Availability of RN60C3653FBSL
QUANTITY
RN60C3653FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3653FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3653FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3653FBSL
Related LinksRN60C3, RN60C3653FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3653FBSL Details Description
Related parts for RN60C3653FBSL
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W MULTIWATT11 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3MM 4.9" datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 140A 1800V PWS-C datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 68POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 T/H datasheet.pdf