Vishay/Dale RN60C3831FRSL
RN60C3831FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3831FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3831FRSL.pdf
Availability of RN60C3831FRSL
QUANTITY
RN60C3831FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3831FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3831FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3831FRSL
Related LinksRN60C3, RN60C3831FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3831FRSL Details Description
Related parts for RN60C3831FRSL
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ESD BINDER YL W/CLR PCKT 1-1/2'' datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
STRIP GUIDE REAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf