Vishay/Dale RN60C3902BB14
RN60C3902BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3902BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3902BB14.pdf
Availability of RN60C3902BB14
QUANTITY
RN60C3902BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3902BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3902BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3902BB14
Related LinksRN60C3, RN60C3902BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3902BB14 Details Description
Related parts for RN60C3902BB14
CONN HEADER 30POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 5V datasheet.pdf
ULTRAMAS EXTN 1.80"H X10.19"DEEP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR 4MM datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
6-WAY PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT3 datasheet.pdf