Vishay/Dale RN60C3922BRSL
RN60C3922BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3922BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3922BRSL.pdf
Availability of RN60C3922BRSL
QUANTITY
RN60C3922BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3922BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C3922BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3922BRSL
Related LinksRN60C3, RN60C3922BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3922BRSL Details Description
Related parts for RN60C3922BRSL
VARISTOR 1080V 100KA CHASSIS datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
3/32 HST BLACK SMALL 100' SPOOL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH TFX TNCM datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf