Vishay/Dale RN60C4533FRSL
RN60C4533FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4533FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4533FRSL.pdf
Availability of RN60C4533FRSL
QUANTITY
RN60C4533FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4533FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C4533FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4533FRSL
Related LinksRN60C4, RN60C4533FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4533FRSL Details Description
Related parts for RN60C4533FRSL
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PIN 15.5-13.5 AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CAPSENCE SMARTSENCE 16K 48QFN datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf