Vishay/Dale RN60C4750FR36
RN60C4750FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4750FR36
Brief Description
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4750FR36.pdf
Availability of RN60C4750FR36
QUANTITY
RN60C4750FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4750FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C4750FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4750FR36
Related LinksRN60C4, RN60C4750FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4750FR36 Details Description
Related parts for RN60C4750FR36
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 6POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 125POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE datasheet.pdf
PDU 16OUT RACK 120V W/SENSORS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf