Vishay/Dale RN60C47R5FR36
RN60C47R5FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C47R5FR36
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C47R5FR36.pdf
Availability of RN60C47R5FR36
QUANTITY
RN60C47R5FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C47R5FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C47R5FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C47R5FR36
Related LinksRN60C4, RN60C47R5FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C47R5FR36 Details Description
Related parts for RN60C47R5FR36
RES CHAS MNT 75 OHM 10% 600W datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 14400CPR BOT MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SIDE SUPPT datasheet.pdf
CTV 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf