Vishay/Dale RN60C4872BB14
RN60C4872BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4872BB14
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4872BB14.pdf
Availability of RN60C4872BB14
QUANTITY
RN60C4872BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4872BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C4872BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4872BB14
Related LinksRN60C4, RN60C4872BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4872BB14 Details Description
Related parts for RN60C4872BB14
CONN JACK 12POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED 2000' datasheet.pdf
PILOT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 18POS datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
COMBO 9W4 F SOD G50 TIN datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 66D datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf