Vishay/Dale RN60C4873BB14
RN60C4873BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4873BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 487K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4873BB14.pdf
Availability of RN60C4873BB14
QUANTITY
RN60C4873BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4873BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C4873BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4873BB14
Related LinksRN60C4, RN60C4873BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4873BB14 Details Description
Related parts for RN60C4873BB14
TRANS NPN 45V 6A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS IPASSTM R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK BST PROG 0.2A 16QFN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 150A datasheet.pdf