Vishay/Dale RN60C4993BB14
RN60C4993BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4993BB14
Brief Description
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4993BB14.pdf
Availability of RN60C4993BB14
QUANTITY
RN60C4993BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4993BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C4993BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4993BB14
Related LinksRN60C4, RN60C4993BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4993BB14 Details Description
Related parts for RN60C4993BB14
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV PHOTOVOLTAIC 8-SMT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf
GRIPPER, LEFT SPECIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 05VDC datasheet.pdf