Vishay/Dale RN60C4993BRSL
RN60C4993BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C4993BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C4993BRSL.pdf
Availability of RN60C4993BRSL
QUANTITY
RN60C4993BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C4993BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C4993BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C4993BRSL
Related LinksRN60C4, RN60C4993BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C4993BRSL Details Description
Related parts for RN60C4993BRSL
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCV7703G datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS IDC 28AWG TIN datasheet.pdf
INTAKE STACK SYST. 50 90 WFE 2S datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLK BUFF 1:5 8SOIC datasheet.pdf
MS46 WELD SHIELD 1045MM datasheet.pdf