Vishay/Dale RN60C49R9FBSL
RN60C49R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C49R9FBSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C49R9FBSL.pdf
Availability of RN60C49R9FBSL
QUANTITY
RN60C49R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C49R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C49R9FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C49R9FBSL
Related LinksRN60C4, RN60C49R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C49R9FBSL Details Description
Related parts for RN60C49R9FBSL
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MODULE MALE 5POS CRIMP datasheet.pdf
VARISTOR 610V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 75W 15A datasheet.pdf