Vishay/Dale RN60C5000DB14
RN60C5000DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5000DB14
Brief Description
RES 500 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5000DB14.pdf
Availability of RN60C5000DB14
QUANTITY
RN60C5000DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5000DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5000DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5000DB14
Related LinksRN60C5, RN60C5000DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5000DB14 Details Description
Related parts for RN60C5000DB14
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
OSC XO 6.176MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
PROBE CURRENT 500A DC/AC 2MHZ datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 63MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
SGE1510-0-0610L-3050C-100C datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.6A 59 MOHM SMD datasheet.pdf