Vishay/Dale RN60C5022DRE6
RN60C5022DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5022DRE6
Brief Description
RES 50.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5022DRE6.pdf
Availability of RN60C5022DRE6
QUANTITY
RN60C5022DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5022DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5022DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5022DRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5022DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5022DRE6 Details Description
Related parts for RN60C5022DRE6
IRON REPLACEMENT FOR WTCPT datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIE ASSY 8 POS RIBBON COAX datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 887 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
E-957-14T RING NYLAKRP FE TAPE datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOT323 datasheet.pdf