Vishay/Dale RN60C5052DR36
RN60C5052DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5052DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5052DR36.pdf
Availability of RN60C5052DR36
QUANTITY
RN60C5052DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5052DR36
Internal Part NumberEIS-RN60C5052DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5052DR36
Related LinksRN60C5, RN60C5052DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5052DR36 Details Description
Related parts for RN60C5052DR36
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 14DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TSLP-3-1 datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 160POS STR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 24QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf